Gerekli Evraklar

REŞADİYE BELEDİYESİ

EVLENDİRME ŞEFLİĞİ

 

NİKÂH İŞLEMLERİ İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR

 

1)       EVRAKLARIN TESLİMİ SABAH 08:15 – 11:45- İLE 12:45-16:15 SAATLERİ ARASINDA OLUP; ÇİFTLERİN BİRLİKTE GELMELERİ ZORUNLUDUR. ÇİFTLERDEN BİRİNİN REŞADİYE SINIRLARI İÇİNDE İKAMETİ ESASTIR.

 

2)        ÇİFTLERİN İZİN BELGELERİNİ BİRLİKTE AYNI İLÇE EVLENDİRME DAİRESİNDEN ALMAK ZORUNDADIRLAR. ÇİFTLERDEN İLÇE DIŞINDA OTURANLARIN, YERLEŞİM YERİ BELGESİ GETİRMESİ ZORUNLUDUR.

 

3)       MÜRACAAT SIRASINDA RESİMLİ VE BEKÂR YAZILI NÜFUS CÜZDANLARI ASILLARI VE FOTOKOPİLERİ BULUNMAK ZORUNDADIR.(EHLİYET GEÇERSİZDİR.)

 

4)       A) 4 ADET VESİKALIK FOTOĞRAF ( 6 AY İÇİNDE ÇEKİLMİŞ OLUCAKTIR.)

          B) EVRAK TESLİMİ YAPILDIKTAN SONRA EVLENME CÜZDAN ÜCRETİ ÖDENECEKTİR.

 

5)      ÇİFTLERİN EVLENMEYE ENGEL HASTALIĞININ BULUNMADIĞINI GÖSTEREN SAĞLIK RAPORU AİLE HEKİMLİĞİNDEN ALINACAKTIR. YAPILAN TAHLİL SONUÇLARININ AİLE HEKİMLİĞİNE ONAYLATILMASI ZORUNLUDUR.

 

6)     İZİN BELGELERİ VE YABANCI EVLİLİKLER HARİÇ MÜRACAATLAR REŞADİYE BELEDİYESİ YAZI İŞLERİ MÜDÜRLÜĞÜ’NE YAPILABİLİR. YAZI İŞLERİ MÜDÜRLÜĞÜ’NE YAPILAN MÜRACAATLAR İÇİN EVRAK TESLİMİNDEN SONRA HESAP İŞLERİNE EVLENME CÜZDAN ÜCRETİ ÖDENİP MAKBUZU TESLİM   EDİLMEK ZORUNDADIR.

 

NİKÂH YAPILABİLMESİ İÇİN GEREKLİ ŞARTLAR

REŞİT OLMAYANLAR İÇİN

 

1)       BAY BAYAN 17 YAŞINI DOLDURMADIKÇA EVLENEMEZ. ANCAK ASLİYE HUKUK MAHKEMESİNDEN EVLENME İZİN KARARI İLE EVLENEBİLİR.

 

2)      ONYEDİ YAŞINI DOLDURAN BAY-BAYAN İÇİN MÜRACAATA ANNE VE BABA İLE BİRLİKTE GELİNDİĞİNDE ANNE VE BABANIN KİMLİK ASLI VE FOTOKOPİLERİ GEREKLİDİR. MÜRACAATA GELEMEYEN ANNE BABA İSE NOTERDEN ALACAĞI MUVAFAKATNAME İLE ÇİFTLER MÜRACAAT EDEBİLİRLER. 

                                                     

BOŞANMIŞ VEYA DUL OLAN BAYANLAR

 

1)      BOŞANMIŞ VEYA DUL OLAN BAYANLAR; BOŞANMA VE ÖLÜM TARİHİNDEN İTİBAREN 10 AY EVLENEMEZLER. ANCAK BU ZAMAN ZARFINDA EVLENMEK İSTEYENLER MAHKEMEDEN İDDET MÜDDETİ KESİNLEŞME KARARI GETİRECEKLERDİR. BU KARAR YABANCI VATANDAŞLARIDA KAPSAMAKTADIR.