Yabancı Evlilikler

YABANCI EVLİLİKLER İÇİN GEREKLİ OLAN EVRAKLAR

 

1)       AVRUPA ÜLKE VATANDAŞLARI KENDİ ÜLKELERİNDEN ÇOK DİLLİ EVLENME EHLİYET BELGESİ VE DOĞUM SİCİL RAPORU ALACAKTIR.

 

2)       ( LA HAYE ) SÖZLEŞMESİNE TARAF ÜLKE VATANDAŞLARI KENDİ ÜLKELERİNDEN ALACAKLARI APOSTİLLE ŞERHLİ EVLENME EHLİYET BELGESİNİ VE DOĞUM BELGESİNİ TÜRKİYE’DE Kİ NOTERDEN TERCÜME ETTİRECEKLERDİR. BELGE TERCÜMESİ VE KİMLİK OLARAK ALINACAK PASAPORT’DA İSİMLER BİREBİR AYNI OLMALIDIR. BİR HARF HATASINDA MÜRACAAT KABUL EDİLMEYECEKTİR.

 

3)        ( LA HAYE ) SÖZLEŞMESİNE TARAF OLMAYAN ÜLKE VATANDAŞLARI KENDİ ÜLKELERİNDEN ALACAKLARI EVLENME EHLİYET BELGESİNİ VE DOĞUM BELGESİNİ ÜLKELERİNDE BULUNAN TÜRK DIŞİŞLERİNE TASDİK VE TERCÜME ETTİREREK MÜRACAATTA BULANABİLİRLER.

 

4)       YABANCI ÜLKE VATANDAŞLARI TÜRKİYE’DE İSE İSTANBULDAKİ KENDİ KONSOLOSLUKLARINDAN ALACAĞI EVLENME EHLİYET BELGESİNİ İSTANBUL VALİLİĞİNE ONAYLATACAKLARDIR.İSTANBUL’DA KONSOLOSLUKLARI YOK İSE ANKARA’DAKİ KONSOLOSLUKLARINDAN ALACAKLARI BELGEYİ TÜRK DIŞİŞLERİNE TASDİK VE TERCÜME ETTİREREK GETİREBİLİRLER.BU EVRAKLARDA ANNE – BABA ADI, DOĞUM YERİ VE TARİHİ AÇIK VE NET BİR ŞEKİLDE BELLİ OLMAK ZORUNDADIR.

 

5)       GETİRİLECEK EVLENME EHLİYET BELGELERİNDE İSİM, SOYİSİM, DOĞUM YERİ VE TARİHİ ANNE VE BABA ADI AÇIKÇA VE HATASIZ YAZILI OLMASI GEREKMEKTEDİR. AKSİ TAKDİRDE DOĞUM BELGESİ GETİRİLMESİ ZORUNLUDUR.

 

6)       APOSTİLLE ŞERHLİ EVRAKLAR TÜRKİYEDE ‘DE TERCÜMESİ YAPILACAK (GELDİĞİ ÜLKEDE TERCÜMESİ YAPILMIŞ OLSA BİLE )

 

7)       PASAPORT TERCÜMESİ YAPILACAK (PASAPORT GEÇERLİLİK SÜRESİNİN GÖRÜLMESİ İÇİN )

            

           NOT

           YABANCI EVLİLİKLERDE VİZE PROBLEMİ OLANLARIN BAŞVURULARI KESİNLİKLE KABUL EDİLMEYECEKTİR.

           MÜRACAAT EVRAKLARI DÜZENLENEN TARİHTEN İTİBAREN 6 AY  (180 ) GÜN GEÇERLİDİR.